Da li znate da kafa bez kofeina tehnički ne postoji? Kada poručite jednu šoljicu ovog napitka, u većini slučajeva dobićete kafu koja je oko 97% bezkofeinska, jer ona nikada ne može biti u potpunosti bez kofeina. On je krucijalan za rast biljaka kafe.
Pristavite džezvu sa vodom i predahnite uz još malo interesantnog štiva koje će Vas bolje upoznati sa uzbudljivim i aromatičnim svetom njenog veličanstva – kafe!
- Nekada se pijenje kafe kažnjavalo smrću
Tokom XVII veka, u delovima Osmanskog carstva se kafa smatrala narkotikom. Verovalo se da ona može uticati na svest ljudi, i zato je bila više puta zabranjivana.
Osmanlije nisu jedini koji su branili ovaj napitak. U Meki je zabranjena 1511, jer se vladar brinuo da ona podstiče ljude da se okupljaju i smišljaju načine kako da ga smene.
Postoji i legenda koja kaže da su italijanski duhovnici početkom XVII veka pokušali da zabrane kafu zbog njenog ,,satanističkog uticaja’’, ali je tadašnji papa bio veliki ljubitelj, pa je odlučio da umesto zabrane, piće treba osveštati.
Šveđani su je takođe ilegalizovali više puta zbog zdravstvenih briga, dok ju je pruski kralj zamalo zabranio kako bi podstakao narod da pije više piva.
- Zrna kafe su zapravo koštice višanja
Kafu dobijamo od žbunastih biljaka na kojima rastu bobice slične višnjama koje se beru, obrađuju i suše. Svaka od njih sadrži 2 ili 3 koštice, i to je ono što mi zovemo zrnima kafe.
Same voćke su drugačije od višanja koje mi znamo, ali su jestive. Manje su, sa manje mesa, a ukus se može prilično razlikovati u zavisnosti od faktora poput mesta i klime gde rastu, ali je uglavnom vrlo sladak.
- Druga na svetu
Kafa je toliko voljena, da je druga najprodavanija roba na svetu, odmah posle nafte. Vrednost ove industrije prelazi 100 milijardi dolara na svetskom nivou.
Samim tim je i drugo najpopularnije piće na svetu – voda suvereno vlada prvim mestom.
- Simpatična je legenda o njenom nastanku
Legenda kaže da je pastir Kaldi u Etiopiji primetio kako se ponašanje njegovih koza menja uvek kada jedu voćkice sa biljaka kafe. Nakon toga bi dobile mnogo energije i loše bi spavale noću.
Kozar je podelio svoja saznanja sa lokalnim monasima, pa su oni odlučili da naprave napitak od koštica. Shvatili su da od njega dobijaju snagu da se celu noć mole, i ubrzo su proširili vesti o ovom čudesnom piću.
Druga verzija ove legende još je zanimljivija. Ona kaže da je radosni Kaldi odneo crvene bobice jednom monahu, ali se njemu to nije dopalo, te ih je bacio u vatru. Međutim, tada se raširila poznata, omamljujuća aroma kafe, pa su prisutni brzo skoćili da izvade iz vatre ono što je ostalo. Dosetili su se da koštice, odnosno zrnca, samelju i skuvaju u vodi, a ostalo je istorija.
- Važno je iz kakve šoljice pijemo kafu
Nekoliko istraživanja je potvrdilo da boja, oblik i tekstura šoljica veoma utiču na način na koji percipiramo ukus kafe.
Recimo, kafu koju pijemo iz providne čaše često doživljavamo kao slađu i laganiju. Sa druge strane, konzumiranje crne kafe iz bele šolje stvara jak kontrast, čineći da nam ona ima još jači i gorči ukus.
- Moguće je predozirati se kafom
Predoziranja kofeinom koja su opasna po život su izuzetno retka, ali ipak moguća.
Generalno se preporučuje maksimalni unos od oko 400mg kofeina dnevno, što je oko 4 prosečne kafe. Sve preko toga može dovesti do problema poput glavobolje, mučnine, ubrzanog rada srca, podrhtavanja mišića itd.
Ukoliko se unese preko 1200mg kofeina, to može izazvati daleko opasnije posledice poput halucinacija i napada.
- Kafa je jednom odvela brazilske sportiste na Olimpijadu
Godine 1932, Brazil nije mogao da priušti putovanje 69 svojih atleta na Olimpijadu u Los Anđeles. Zato su se dosetili da olimpijce ukrcaju na brod prepun kafe, koju su potpom usput prodavali, i na taj način otplaćivali put. Mudro!
- Kafa kao uzrok razvoda
Tokom XVI veka, u Konstantinopolju su kafu shvatali toliko ozbiljno, da je žena imala pravo da traži razvod od svog muža ukoliko joj on nije obezbeđivao dovoljne količine!
- Kafa blagotvorno deluje na kožu
Mlevena kafa je odličan sastojak za domaće pilinge koji će sa Vaše kože ukloniti mrtve ćelije, čineći je mekanom i nežnom.
Smatra se i da kofein pozitivno utiče na cirkulaciju. Supermodel Naomi Kempbel se godinama kune u prirodnu anticelulit masku koju pravi upravo od kafe.
- Najskuplja kafa na svetu pravi se od slonove balege i ,,mačjeg’’ izmeta
,,Crna slonovača’’ (Black Ivory) košta oko 1100 dolara po kilogramu, a pravi se od polusvarenih bobica kafe koje se uzimaju iz balege tajlandskih slonova.
,,Kopi luvak’’ (Kopi Luwak) je poznata kao ,,kafa od mačjeg izmeta’’, mada u procesu njenog nastanka učestvuje životinja po imenu azijska cibetka palmašica. Cena samo jedne šoljice se kreće od 35 do 100 dolara.
- Brazil je najveći svetski proizvođač kafe
Brazil je već 150 godina kralj kafe, i odatle nam dolazi otprilike trećina ukupne svetske proizvodnje. To je dvostruko veća količina u odnosu na Vijetnam koji se nalazi na drugom mestu.
- Nordijci su najveći konzumenti kafe
Prvih 5 mesta na listi zemalja sa najvećim brojem popijenih kafa po glavi stanovnika zauzimaju nordijske države.
Prva je Finska, gde prosečna odrasla osoba potroši oko 12.5kg kafe godišnje, a slede je Švedska, Island, Norveška i Danska.
- Konzumiranje kafe donosi zdravstvene blagodeti
Istraživanja su pokazala da redovno konzumiranje umerenih količina kafe pozitivno utiče na zdravlje ljudi – produžava život i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, Alchajmerove i Parkinsonove bolesti, kao i dijabetesa tipa 2.
Kao da nam je trebalo još razloga da je volimo!
- Crna kafa je izuzetno niskolaročina
Šoljica obične crne kafe sadrži manje od 5 kalorija, ali kada se krene sa dodacima poput šećera, šlaga, mleka ili čokolade, situacija se brzo menja.
Tako se dešava da pića na bazi kafe iz popularnog Starbaks lanca, i njemu sličnih, dostignu i više stotina kalorija! Zato je svakako najbolje biti oprezan i tretirati ove napitke samo kao povremene poslastice.
- Postoje 2 glavne vrste kafe
Zahvaljujući svom kvalitetu i ukusu, arabika je ubedljivo najpoznatija i najpopularnija vrsta kafe, kako kod proizvođača, tako i kod konzumenata. Druga vrsta se zove robusta, i ona se zbog svog gorkog ukusa i izuzetno visoke koncentracije kofeina uglavnom koristi samo u mešavinama.
Like this:
Like Loading...
Related