Bilo da pijete kafu godinama ili ste novajlija na sceni kafe, verovatno ste na pakovanjima viđali oznake kao što su Dark roast, ili Light roast. Ovi termini se odnose na vrste pečenje zrna kafe. Svetlo pečenje i tamno pečenje su dve najpopularnije vrste pečenja odnosno prženje kafe.
Pečenje i prženje kafe često se koriste kao sinonimi, ali tehnički gledano, oba se odnose na isti proces – termičku obradu sirovih zrna kafe kako bi se razvili njihovi ukusi i arome.
Termin “pečenje kafe” (što je ispravniji izraz) češće se koristi u industriji kafe i opisuje proces u kojem se sirova zrna zagrevaju na visokim temperaturama da bi postala tamnija i razvila bogatije ukuse. Kroz pečenje, zrna prolaze kroz različite faze hemijskih reakcija, što utiče na njihovu boju, aromu, i ukus.
Prženje kafe je termin koji se može čuti u svakodnevnom govoru, ali nije tehnički tačan kada se govori o kafi. Termin “prženje” se obično odnosi na kuvanje u ulju, što se ne primenjuje na kafu, jer se kafa peče suvom toplotom, bez dodavanja ulja.
Dakle, kada je reč o kafi, pravilnije je govoriti o pečenju kafe.
Ako ste to vi i radoznali ste da saznate više pojedinosti o svetloj i tamnoj pečenoj kafi, čeka vas poslastica. Otkrićemo razlike između tamne kafe i svetle kafe, a ko zna, možda ćete se čak naći kako uzbuđeno pričate o pečenju sa kolegama ljubiteljima kafe sa samopouzdanjem!
Da bi se više posvetili upoznavanju ovih razlika potrebno je da detaljnije predstavimo oba vrsta pečenja
Šta je svetlo pečena kafa?
Light roast predstavlja svetlo pečenje kafe, odnosno da kažemo lagano pečenje. Zrna kafe se zagrevaju kraće i na nižoj temperaturi nego kod tamnog pečenja. Zrno može da dostigne temperaturu između 385 stepeni i 410 stepeni. Zrno obično puca na oko 385 stepeni (ovaj zvuk pucanja poznat je kao „prvo pucanje“). Prvo pucanje signalizira da je zrno dostiglo nivo laganog pečenja.
Pošto se lagano pečeno zrno ne ostavlja na mašini za pečenje toliko dugo kao tamno pečeni zrno, u zrnu ostaje više vlage, što rezultira gušćom kafom. Lagane pečene kafe karakteriše svetlo braon boja, nedostatak ulja na površini zrna i svetlo telo.
Šta je tamno pečena kafa?
Tamno pečena zrna kafe (Dark roast) ostaju na mašini za pečenje duže i na višoj temperaturi od svetlo prženih zrna kafe. Da bi se smatrao tamnim, zrno treba da se peče na temperaturi većoj od 430 stepeni (ali ne mnogo toplijoj od 440 stepeni), što je kraj drugog pucanja. Zrna zbog dužeg vremena pečenja gube i više vlage u ovom procesu, što dovodi do manje guste kafe.
Tamno pečenu kafu karakteriše tamno smeđe, skoro crno, ulje koje sjaji površinu i robusno, puno telo. Tamno pečena kafa obično ima oštriji, dimljeni ukus jer su ukusi kafe u zemlji porekla skoro u potpunosti isprženi.
Razlike između svetlog i tamnog ukusa pečenja
Svetlo, lagano pečenje obično ima delikatnije, ali složenije profile ukusa od tamnog pečenja. Tamno pečenje obično ima jači ali jednostavniji ukus zbog toga što se neki od početnih ukusa zrna gube ili menjaju tokom procesa pečenja.
Tamno pečenje se ponekad opisuje kao ukusnije gorko od svetlog pečenja. Međutim, gorčinu kafe mogu izazvati drugi faktori osim metode prženja, kao što su vreme kuvanja, odnos kafe i vode koji se koristi i mlevenje u zavisnosti od sistema kuvanja.
Reči koje se često koriste za opisivanje lagane pečene kafe su hrskave, kisele, cvetne i voćne arome.
Reči koje se često koriste za opisivanje tamne pečene kafe su smeli, dimljeni, čokoladni, orašasti i robusni ukusi.
Za najbolji doživljaj ukusa, lagano pečenje se često preporučuje za prelivanje, a kafa i tamno pečenje savršeni su za espreso napitke ili pića koja sadrže mleko.
Za kraj
Lagano pečena kafa ima složen profil ukusa koji se može okarakterisati kao hrskava i kisela. Tamno pečena kafa ima jednostavniji profil ukusa i obično je jača i robusna.
Razlike između svetle i tamne pržene kafe proizilaze iz dužine vremena pečenja zrna i temperature koja se postiže tokom procesa prženja.
Like this:
Like Loading...
Related