Za sve ljubitelje kafe, ništa nije bolje od šolje sveže skuvane kafe koja mami bogatom aromom i ukusom. Međutim, kafa brzo gubi svoj kvalitet ako se ne skladišti pravilno. Ipak, dužina kafe zavisi bitno i od toga u kom obliku je kupljena, odnosno od toga da li se radi o instant kafi, kafi u kapsulama, zrnu ili domaćoj mlevenoj kafi.
Koliko dugo mlevena kafa ostaje sveža?
Mlevena kafa obično ostaje sveža do dve nedelje kada se pravilno skladišti, prateći predložene savete. Predugo čuvanje kafe će uticati na njen ukus i kvalitet. Kupovina manjih količina ili pakovanja mlevene kafe može pomoći da je ostane sveža, jer ćete je iskoristiti u idealnom roku. Ako kafa ima neprijatan miris ili pokazuje znake buđi ili promene boje, onda se pokvarila i poželećete da je bacite.
Koliko dugo kafa u zrnu može biti sveža?
S druge strane, pržena kafa u zrnu može trajati do mesec dana nakon otvaranja pakovanja (ako se pravilno čuva). Ako čuvate cela zrna, najbolje je da sameljete samo količinu koju ćete kuvati da bi zrna duže ostala sveža.
Kako stoje stvari sa instant kafom?
Instant kafa je obična kafa koja je dehidrirana. Zbog toga ona ima najduži rok trajanja. Neki kažu da instant kafa može trajati 2-20 godina kada se pravilno skladišti – što znači u zatvorenom pakovanju ili hermetički zatvorenoj posudi na hladnom, suvom i tamnom mestu. Takođe se smatra da otvorena pakovanja instant kafe traju i do nekoliko godina.
Evo i nekoliko saveta kako da sačuvate svežinu kafe koju držite u kućnim uslovima:
1. Kupujte sveže prženu kafu
Kafa počinje da gubi svoju aromu ubrzo nakon prženja. Idealno je kupovati manje količine kafe koje ćete brzo potrošiti, umesto da je skladištite na duže vreme. Ako imate priliku, birajte lokalne pržionice kafe koje prodaju sveže pržena zrna.
2. Kupujte celo zrno, ne mlevenu kafu
Mlevena kafa mnogo brže gubi svoj ukus i aromu zbog veće izloženosti vazduhu. Kupujte kafu u zrnu i sameljite je neposredno pre pripreme. Investiranje u mlin za kafu može značajno unaprediti kvalitet i svežinu napitka.
3. Pravilno skladištite kafu
Jedan od ključnih faktora u očuvanju svežine kafe je način na koji je skladištite. Kafu čuvajte u hermetički zatvorenim posudama koje sprečavaju ulazak vazduha. Staklene tegle sa gumenim dihtungom ili vakuum posude su odličan izbor.
Takođe, kafu držite na hladnom, tamnom mestu, daleko od svetlosti, toplote i vlage. Kuhinjski ormarić ili ostava su bolji izbor od frižidera ili zamrzivača, gde kafa može upiti vlagu i mirise iz hrane.
4. Izbegavajte preterano izlaganje vazduhu
Kada otvarate pakovanje kafe, trudite se da izložite što manje kafe vazduhu. Umesto da svakodnevno otvarate veliko pakovanje, premestite manju količinu kafe u manju posudu koju ćete koristiti na dnevnom nivou, dok veći deo čuvate zatvoren.
5. Izbegavajte čuvanje kafe u frižideru
Postoji mit da je frižider najbolje mesto za čuvanje kafe, ali to nije tačno. Kafa može da upije mirise iz hrane i da postane vlažna zbog promene temperature svaki put kada otvorite vrata frižidera. Ako zaista želite da produžite svežinu zrna, zamrzavanje može biti opcija, ali samo ako ih zaledite odmah nakon prženja i u hermetički zatvorenoj posudi. Pri tom, izbegavajte često odmrzavanje i zamrzavanje kafe.
6. Koristite posude koje ne propuštaju svetlost
Sunčeva svetlost i visoke temperature mogu brzo pokvariti kafu. Ako koristite staklene posude, obavezno ih držite dalje od izvora svetlosti ili koristite tamne posude koje blokiraju svetlost.
7. Kupujte kafu u manjim količinama
Ako želite da uvek imate svežu kafu, nemojte kupovati velike količine. Idealno je kupovati kafu za nedelju do dve dana, jer će ona u tom periodu zadržati optimalan ukus i aromu.
Kao što vidite, čuvanje svežine kafe zahteva pažnju i trud, ali se trud isplati kada želite da u svakom trenutku uživate u istom punom ukusu i aromi. Pravilnim skladištenjem kafe, kupovinom sveže prženih zrna i mlevenjem neposredno pre pripreme, možete osigurati da svaka šolja kafe bude jednako ukusna kao prva.
Like this:
Like Loading...
Related