Prema objavljenoj studiji u prestižnom američkom magazinu BMC Public Health, osobe koje ne piju kafu i sede više sati svakog dana imaju 24% veći rizik od smrtnosti u poređenju sa osobama koje dok sede piju kafu.
Naime, sedentarni konzumenti kafe imali su 24% manji rizik od smrtnosti u poređenju sa onima koji su sedeli više od šest sati dnevno i nisu pili kafu, prema glavnom autoru studije objavljene nedavno u časopisu BMC Public Health.
Ovo otkriće, koje nije bilo deo originalnog članka, napravljeno je na zahtev Washington Posta i dostavio ga je Huimin Zhou, istraživač na Medicinskom fakultetu Univerziteta Suzhou i glavni autor studije o kafi i zdravlju.
U članku, istraživači su izvestili da su osobe koje ne piju kafu i sede šest ili više sati dnevno imale 58% veću verovatnoću da umru od svih uzroka u poređenju sa konzumentima kafe koji sede manje od šest sati dnevno, što ukazuje na rizik od sedentarizma i koristi od konzumacije kafe. U svojoj analizi za Post, Zhou je napisao da je poređenje odabrano jer uključuje dva “najrizičnija” ponašanja u odnosu na dva najmanje “rizična” ponašanja.
Studija je koristila podatke od 10.639 ispitanika, prikupljene od 2007. do 2018. u nacionalnom istraživanju o zdravlju i ishrani (NHANES) koje sprovodi američki nacionalni centar za zdravstvenu statistiku. NHANES anketa, koja se koristi za merenje zdravstvenog i nutritivnog statusa Amerikanaca, sprovodi se svake dve godine od 1999.
Istraživači, uglavnom sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Suzhou u Kini, takođe su otkrili da je sedenje više od osam sati dnevno povezano sa 46% većim rizikom od smrtnosti od svih uzroka i 79% većim rizikom od smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti, u poređenju sa onima koji sede manje od četiri sata dnevno.
Sa druge strane, oni koji su pili najviše kafe (više od dve šoljice dnevno) pokazali su 33% smanjen rizik od smrtnosti od svih uzroka i 54% smanjen rizik od smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti u poređenju sa onima koji ne piju kafu.
Ovaj članak je deo serije “Veliki brojevi“, koja se bavi statističkim aspektima zdravstvenih pitanja. Dodatne informacije i relevantna istraživanja dostupni su ovde.
Like this:
Like Loading...
Related