Blue Mountain kafa važi za jednu od najcenjenijih i najprestižnijih vrsta kafe na svetu. Njena reputacija izgrađena je na osnovu izvanrednog kvaliteta, jedinstvenog ukusa i ograničene dostupnosti, što je čini omiljenim izborom među ljubiteljima kafe i istinskim znalacima.
Ljubitelji kafe širom sveta obožavaju ukus Blue Mountain jamajčanske kafe. Ona je glatka i blaga, sa aromom slatkih cvetova i orašastih plodova.
Iako je jedna od najukusnijih kafa na tržištu, ona je takođe obično na listi najskupljih. Jedna vrećica od 16 oz (oko 450 g) Blue Mountain kafe može koštati između 50 i 120 dolara.
Zašto ova kafa toliko košta? Sve se svodi na način na koji se kafa uzgaja i bere, što je jedinstveno u poređenju s drugim brendovima.
Poreklo i geografska lokacija
Blue Mountain kafa dolazi iz srca Jamajke, tačnije iz oblasti Blue Mountains, koje su smeštene na istoku ostrva. Ova planinska oblast prostire se na visinama između 900 i 2.300 metara nadmorske visine, što je idealno okruženje za uzgoj kafe. Klima u ovom regionu je hladnija i vlažnija u poređenju sa ostalim delovima Jamajke, što doprinosi sporijem sazrevanju zrna i omogućava razvoj bogatog ukusa i arome.
Proces proizvodnje
Proces uzgoja i obrade Blue Mountain kafe izuzetno je pažljiv i zahtevan. Zrna se beru ručno, što omogućava izbor samo najboljih i najzrelijih plodova. Nakon berbe, zrna prolaze kroz detaljan proces fermentacije, pranja i sušenja, kako bi se sačuvala njihova prirodna aroma i ukus. Finalna faza uključuje pažljivo sortiranje i selekciju zrna, gde samo ona koja ispunjavaju stroge standarde dobijaju oznaku “Blue Mountain”.
Ukus i aroma
Ono što Blue Mountain kafu čini tako posebnom je njen uravnotežen i kompleksan ukus. Ona se odlikuje blagom kiselošću, bogatim telom i delikatnom slatkoćom. Aroma je često opisana kao cvetna, sa notama čokolade i orašastih plodova, dok su zrna poznata po svojoj izrazito glatkoj teksturi i gotovo potpunom odsustvu gorčine. Upravo ove karakteristike čine Blue Mountain kafu savršenim izborom za espresso, ali i za druge metode pripreme.
Pročitajte u nastavku neke od iznenađujućih činjenica o Blue Mountain jamajčanskoj kafi:
Jamajčanska blue mountain kafa ima međunarodnu sertifikaciju
Jamajčanska Blue Mountain kafa ima posebnu sertifikaciju od strane Jamajčanskog odbora za industriju kafe. Ovo telo nadgleda sve izvoze zelene kafe i zaduženo je za upravljanje zaštitnim znakom.
Prodavci kafe i fabrike koje prerađuju zrna na Jamajci takođe moraju biti licencirani od strane ovog odbora. Kao rezultat toga, kafa je strogo regulisana, a odbor štiti ovaj brend širom sveta.
Samo mali deo kafe koja se proizvodi na Jamajci dobija sertifikat Blue Mountain, a većina proizvodnje namenjena je izvozu u Japan, gde je ova kafa izuzetno popularna. Zbog ograničene proizvodnje i velike potražnje, Blue Mountain kafa je jedna od najskupljih na svetu, ali za mnoge ljubitelje kafe, cena je opravdana njenim izuzetnim kvalitetom.
Veliki deo Blue Mountain kafe dolazi od malih, porodičnih plantaža koje praktikuju održive metode uzgoja. Kafa koja nosi oznaku Blue Mountain mora proći kroz strogu kontrolu kvaliteta koju sprovodi Jamajčanski odbor za izvoz kafe (Coffee Industry Board of Jamaica). Ovaj proces osigurava da svaki paket kafe nosi autentičan pečat porekla i kvaliteta.
Svako ko želi da kupi Blue Mountain kafu treba da se uveri da ona ima sertifikat kvaliteta. U suprotnom, mogli bi dobiti falsifikat.
Uzgoj kafe na Jamajci traje duplo duže
Prva stvar koju treba razumeti je da kafa nije autohtona biljka na Jamajci. Prvi put je uvedena u Blue Mountains 1728. godine.
Uzgoj kafe verovatno je bio izazov u to vreme, ali nekako je cela operacija uspela, i uzgajivači su ubrzo shvatili da imaju nešto posebno.
Jamajčanski uzgajivači kafe će gajiti male stabljike kafe oko deset meseci pre nego što ih posade u zemlju. To je otprilike duplo duže nego što je potrebno na drugim lokacijama gde se gaji kafa.
Od tog trenutka, može proći i do 5 godina da bi drvo potpuno proizvelo plodove, a stabla moraju biti pod strogom negom i nadzorom tokom tog perioda.
Ne samo da vulkanska zemlja Jamajke doprinosi jedinstvenom ukusu kafe, već ona takođe predstavlja i neke izazove.
Blue Mountains predstavljaju jedinstvenu lokacija za uzgoj ove vrste kafe
Samo kafa koja je uzgajana u zakonski definisanom delu Blue Mountains zvanično je priznata od strane industrijskog odbora.
Planinski lanac Blue Mountains prostire se na oko 30 milja u istočnom delu Jamajke. Najviša tačka je 7.402 stopa (oko 2.256 metara), a planine su guste sa drvećem, pružajući puno hlada.
Većina kafe se uzgaja na visini od 2.000 do 3.000 stopa (oko 610-915 metara). Uzgajivači kafe oko planina imaju koristi od više od 200 inča (oko 508 cm) kiše godišnje.
Mnogi veći proizvođači kafe — mesta poput Kenije ili Etiopije — gaje na ravnijim terenima.
Brda Jamajke čine uzgoj kafe izazovnim. Zbog toga se svake godine proizvodi samo 14 miliona funti kafe.
Jamajčanska kafa se bere i pregleda ručno
Nisu mnogi uzgajivači kafe mogu pohvaliti ovom tvrdnjom, ali jamajčanska Blue Mountain kafa se bere i pregledava ručno.
Uzgajivači sa decenijama iskustva pregledaju svako zrno kako bi procenili njegov kvalitet. Činjenica da se bere ručno je još jedan razlog zašto proizvodnja traje tako dugo.
Zrna se odbacuju ako imaju defekt ili ne ispunjavaju standarde u pogledu veličine, boje, oblika ili vlažnosti.
Nakon što se osuše, zrna se razvrstavaju u četiri kategorije prema veličini: No. 1, No. 2, No. 3 i Peaberry.
Odbijena zrna se obično prodaju na lokalnim tržištima ili konzumiraju turisti.
Niža ponuda jamajčanske kafe čini je vrednijom
Blue Mountain kafa je visoko cenjena širom sveta, ali postoje i drugi razlozi zašto je tako skupa.
Već smo razgovarali o tome kako je proizvodnja Blue Mountain kafe manja jer se bere ručno, a okruženje otežava uzgoj.
Dok Jamajka proizvodi 14 miliona funti kafe godišnje, druge zemlje poput Etiopije proizvode 800 miliona funti.
Potražnja za Blue Mountain kafom je izuzetno visoka i, kao rezultat, vrećice od 16 oz (oko 450 g) vrede između 50 i 120 dolara.
Uzgajivači na Jamajci ulažu vreme da ponude najbolji proizvod. Oni daju prednost kvalitetu u odnosu na kvantitet.
Like this:
Like Loading...
Related