Svi mi koji volimo da uživamo u kafi se sigurno neki put zapitamo koliko je šoljica kafe dnevno zdravo piti. Najveći broj ljudi konzumira 2-3 šoljice dnevno, ali neki praktikuju da piju i više. Da li se može preterati sa kafom i kakve su posledice?
Prema Evropskoj agenciji za bezbednost hrane (EFSA) bezbedna granica za dnevni unos kofeina je do 400 mg (za zdrave, odrasle osobe za koje ne postoje ograničenja zbog zdravstvenih ili drugih razloga). Kako naše domaće kuvane kafe imaju u proseku 60 do 80 mg kofeina, to bi u prevodu bilo 4 do 5 kafa. Tih 400 mg kofeina dnevno neće povećati rizik oboljevanja od hroničnih bolesti, naprotiv.
Pokazano je da unos preko 300 mg kofeina dnevno utiče na smanjenje rizika oboljevanja od depresije kod žena, karcinoma prostate kod muškaraca i moždanog udara kod oba pola. takođe, kafa je sjajan izvor antioksidanasa, koji su važni saveznici našeg organizma u borbi sa slobodnim radikalima.
Umerena konzumacija kafe ima nekoliko prednosti:
Kofein stimuliše centralni nervni sistem, što dovodi do bolje budnosti, poboljšane koncentracije i smanjenog osećaja umora.
Neka istraživanja su pokazala da umereno konzumiranje kafe može smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2, Parkinsonove bolesti, Alzheimerove bolesti i određenih vrsta karcinoma.
Kafa je bogata antioksidansima, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala u telu i mogu doprineti smanjenju upala.
Potencijalni rizici prekomernog unosa
Iako kafa može biti korisna, preterano konzumiranje može imati i negativne posledice:
Prekomerne doze kofeina mogu izazvati osećaj uznemirenosti, nemira i povećati nivo anksioznosti.
Kofein može poremetiti san ako se konzumira prekasno u toku dana. Čak i manji unos uveče može dovesti do nesanice ili lošeg kvaliteta sna.
Kod osoba sa visokim krvnim pritiskom ili problemima sa srcem, previše kofeina može povećati rizik od komplikacija poput povišenog krvnog pritiska ili aritmija.
Like this:
Like Loading...
Related